Hitachi Vantara, Türkiye’de IoT Liderliği Hedefine LinkPlus ile Birlikte İlerliyor!

19.12.2017

LinkPlus, Hitachi Vantara’nın ürünlerini Türkiye pazarında yaygınlaştırmak üzere katma değerli dağıtıcı iş modelini uygulayacak.

hitachi linkplus

Türkiye BT pazarının yakından tanıdığı Hitachi Data Systems’i de çatısı altına alan Hitachi Vantara, IoT pazarındaki çok önemli bir boşluğu tamamlayacak ürünleri ve vizyonu ile öne çıkıyor.

Cenk Soyluoğlu yönetimindeki LinkPlus Altyapı Çözümleri İş Birimi ekibi, Hitachi Data Systems ürünlerinin Türkiye pazarında yaygınlaştırılması için katma değerli dağıtıcı iş modelini uygulamak üzere çalışmalarını yürütüyordu. Geçtiğimiz Eylül ayında ise Hitachi, dijital dönüşüm aksiyonları kapsamında yeni bir gelişmeye imza attı.

Bünyesinde 900’ün üzerinde şirket barındıran ve dünyanın patent şampiyonlarından olan Hitachi, 19 Eylül 2017 tarihinde; Hitachi Data Systems, Hitachi Insight Group ve Pentaho’nun faaliyetlerini tek çatı altında toplayan Hitachi Vantara’nın kurulduğunu duyurdu.

Bu gelişmeyle birlikte LinkPlus, IoT pazarındaki büyük boşluğu doldurmak üzere yeni bir dijital şirket olarak hedeflerini belirleyen Hitachi Vantara’nın katma değerli dağıtıcısı olarak konumlandı.

Dünyanın 1 Numaralı IoT Şirketi Olma Hedefi

Hitachi Vantara Türkiye Kanal Müdürü Bahadır Öztürk, Hitachi’nin 100 yılı aşkın endüstriyel deneyiminden süzülen bilgi birikimine dikkat çekiyor. “Hitachi, Operasyonel Teknolojiler (OT) alanında; finans, kamu, üretim, enerji, ulaşım, sağlık gibi aklınıza gelebilecek her sektörde, 100 yılı aşkın bir birikime ve liderliğe sahip. Bilişim Teknolojileri alanında ise 50 yılı aşkın bir zamandır pazara sunduğu uygulamaları; analitik, içerik, bulut ve altyapı çözümleri ile kuruluşların dönüşümünde öncü rol üstleniyor.

BT dediğimiz zaman aklımıza çok sayıda global firma gelebiliyor, OT dediğimiz zaman da öyle... Hitachi Data Systems, Hitachi Insight Group ve Pentaho’nun faaliyetlerini tek çatı altında toplayan Hitachi Vantara, kendi bünyesinde başka ortaklıklara gerek duymadan BT ve OT’yi bütünleştiren dünya üzerindeki tek şirket.”

“Hitachi Vantara, IoT platformunu eksiksiz tamamlıyor”

BT konusundaki birikimini, “operasyonel teknolojiler” dediğimiz OT tarafındaki birikimiyle birleştirebilmiş olması, Hitachi Vantara’yı farklı kılıyor. Fabrikalarda, üretim tesislerinde, dikey sektörlerde konumlanan tüm teknolojilere son derece hakim olan Hitachi; veri depolama teknolojilerinin IoT, yani Nesnelerin İnterneti’ne doğru evrilmesinde de trendleri belirleyici rol üstleniyor.

Bahadır Öztürk, “IoT ile bilişim teknolojileri ve endüstriyel teknolojilerin kesişim kümesinden faydalanan bir platformu kast ediyoruz” diyor ve ekliyor: “Hitachi Vantara, IoT platformunu eksiksiz tamamlıyor ve 2022 yılında dünyanın 1 numaralı IoT şirketi olma vizyonu doğrultusunda harekete geçmiş bulunuyor.”

Türkiye’de Society 5.0 Yeniliği

Hitachi Vantara Türkiye Kanal Müdürü Bahadır Öztürk; LinkPlus ile işbirliklerinin, Hitachi Vantara’nın IoT pazarına yönelik Türkiye’deki hedeflerine ulaşmada çok önemli rol oynayacağına dikkat çekiyor. Hitachi olarak dünyada pek çok IoT projesini hayata geçirdiklerini ve kamudan sağlık sektörüne, lojistikten enerji sektörüne her alanda IoT’ye yönelik ihtiyaçların Türkiye’de de oluştuğunu belirten Öztürk, bu ihtiyaçların sonuç itibariyle sokaktaki vatandaşları adreslediğini ve toplumsal bir dönüşüm yaratacağını da ifade ediyor.

IoT platformunun tek çatı altında sunulamıyor olması nedeniyle iyi anlatılamadığı ve anlaşılamadığının altını çizen Öztürk, LinkPlus ile birlikte kavramın doğru şekilde anlaşılması için çalışacaklarını ve IoT çözümlerinin hızla yaygınlaştırılması için adımlar atacaklarını vurguluyor.

“Çok Daha Büyük Bir Vizyonun Parçası Olduğumuzu Biliyorduk”

LinkPlus Altyapı Çözümleri İş Birimi Yöneticisi Cenk Soyluoğlu ise Hitachi ile birlikte çıktıkları yolu şu sözlerle özetliyor: “Altyapı Çözümleri İş Birimi olarak Hitachi Data Systems ile distribütörlük anlaşması imzaladığımızda, aslında Türkiye’de son derece iyi bilinen bir veri depolama çözümleri üreticisinin dağıtıcısı olmuştuk. Hitachi Vantara ile birlikte Hitachi Data Systems’ın yanına IoT odağıyla bilinen Hitachi Insight Group ve satın alma yoluyla 2015 yılında Hitachi bünyesine katılmış olan Pentaho’nun analitik gücü eklenmiş oldu. Böylece, IoT pazarına bütünleşik çözüm sunabilecek eksiksiz bir yapı oluştu.

Anlaşmayı imzaladığımızda henüz Hitachi Vantara duyurulmamıştı ama biz o zaman da sadece veri depolama çözümlerinden söz etmediğimizi, çok daha büyük bir vizyonun parçası olduğumuzu biliyorduk. Katma değerli dağıtıcı olarak sahip olduğumuz deneyim, doğru markalarla ve doğru iş ortaklarıyla çalışma konusunda bize her zaman yol gösteriyor. Hitachi Vantara ile birlikte oluşturduğumuz güçlü sinerjinin, itici bir güç yaratarak Türkiye IoT pazarına değer kazandıracağına inanıyoruz.”

Hitachi Çözümlerini İncele