Bilişim Dünyasında Siber Güvenlik Yenilikleri

12.12.2017

siber suçlular, imza tabanlı tehdit kullanmadan bir kurumun çevrimiçi savunmasını aşabilecek yetiye sahip sofistike bilgisayar korsanlarına dönüştüğü için, sürekli olarak gelişen tehditler için tek önlem inovasyondur.

1

Dijital çağın, siber güvenlik dünyasının yeni çevrimiçi tehdit türleri ile günlük olarak uğraştığı bir zamanda yaşıyoruz. Sık sık ihlaller, korsanlıklar ve her geçen gün yeni güvenlik açıklarının keşfedilmesi şeklinde yaşanan bu kaos arasında, siber güvenlik endüstrisindeki insanların kendi alanlarında sahip oldukları yenilikçi bakış açısını kaybetmeleri oldukça kolaydır.

Ancak siber suçlular, imza tabanlı tehdit kullanmadan bir kurumun çevrimiçi savunmasını aşabilecek yetiye sahip sofistike bilgisayar korsanlarına dönüştüğü için, sürekli olarak gelişen tehditler için tek önlem inovasyondur.

Karşı önlemlerin yenilenmesi bir zorunluluk haline geldi ve kurumlar bu gerçeği maalesef zor yoldan öğrendi. Şimdi ise şirketler siber korsanlarla bilrlikte bu “yenilik yarışını” kazanmak için gece gündüz çalışıyor.

Peki Bu 'Yenilikler' Neler?

İşte size, BT dünyasında uygulanmakta olan bazı siber güvenlik yenilikleri:

1. Nesnelerin İnterneti (IoT) için Kimlik Doğrulaması Donanımı

Nesnelerin İnterneti (IoT), yalnızca yaşam biçimimizi değiştirmekle kalmadı aynı zamanda çalışmalarımızın nasıl ilerlediğini izleyen en büyük ikinci olgu halini aldı. Ancak bu umut verici eğilim, sistemlerde “hacklenebilir” alanların yaygınlaşmasına bağlı olarak, güvenlik sorunları ile dolu bir Pandora kutusunu da beraberinde getirdi.

Önceki dönemlerde sunucular ve dahili cihazlar hakkında endişeleniyorduk, ancak şimdi internete bağlı herhangi bir cihaz bile bu saldırıların hedefinde bulunuyor. Tek bir tehlike barındıran cihaz, tüm sistemin çökmesine neden olabilir. Bu nedenle IoT için donanım kimlik doğrulaması çok önemlidir.

2. Bilgisayar Korsanlarını Tespit Eden Yapay Zekâ (AI) Yazılımı

AI sistemlerinin güzelliği, sistemi sürekli olarak yeni tehditlerle ilgili güncel tutmak, saptamak ve onlara karşı önlem almak için yollar bulmaya çalışırken, gerçek zamanlı olarak siber tehditlere tepki verebilme ve bunlarla mücadele edebilme vaadi vermeleridir.

Bu AI tabanlı siber güvenlik protokolleri, geleneksel sabit algoritma tabanlı güvenlik önlemlerinden daha üstün niteliktedir. Başarıya giden yolda araç olarak biyometrik kimlik doğrulama, Büyük Veri ve derin öğrenme ile birlikte siber güvenlik mücadelesinde ilerlemek için dinamik olarak gelişen tehditler, AI tabanlı sistemler ile ele alınmalıdır.

3. Uzaktan Tarayıcılar

Kamuya açık internet ve tarayıcı tabanlı saldırılar, kullanıcılara yönelik başarılı saldırıların en etkili temel unsurlarıdır. Uzaktan tarayıcıları kullanarak, kötü niyetli yazılımın kurumların uç noktalarından ve sunucularından uzak tutulmasına yardımcı olabilen internet tarama oturumları düzenlenebilir. Bu özellik, kurumların ağındaki saldırı olasılığını önemli ölçüde azaltacaktır.

4. Yanıltma

Yanıltma teknolojileri, ağın güvenlik duvarına giren tehditleri daha iyi algılamak ve sürmekte olan tuzaklı siber saldırılara karşı geliştirilen araçlar ve tekniklerdir. Yanıltıcı sensörler, taklit edebilme eylemini gerçekleştirmek için kuruluşun iç ortamının çoklu katmanında konuşlandırılır.

Kuruluşunuz için bir Siber ​​Güvenlik Çözümü mi arıyorsunuz?

Trend Micro, bir anti-virüs şirketi olarak faaliyetlerine başlamış olsa da şu anda ihlal tespiti, saldırı önleme sistemleri ve gelişmiş tehdit istihbarat ağlarına yönelik ödüllü çözümler sunan siber güvenlik çözüm piyasası liderlerden biridir.

Trend Micro siber güvenlik çözümleri, yenilikçiliğe, kusursuz sonuçlara ve garanti edilen güvenliğe inancı tam olanlar tarafından önerilir.